Výstava: KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH

Termín konání akce 23. 3. 2023 — 14. 5. 2024
Čas konání akce 10:00 - 18:00
Vstupné 150 Kč, výstava je součástí vstupu do Pivovarského muzea
Pivovarské muzeum v Plzni
Koupit zážitek
 
 

Výstava: KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH

Karty a hospoda zkrátka patří k sobě! Nevěříte? Tak navštivte naši unikátní výstavu v Pivovarském muzeu v Plzni, kde vás o tom přesvědčíme! Na výstavě si budete moci prohlédnout obrazy s motivem karbaníků v hospodách, pivní korbele s motivem karet, samotné karty a mnoho dalších výjimečných předmětů, které ve Vás probudí touhu usednout ke karetnímu stolku a dát si partičku… Také to je na naší výstavě samozřejmě možné! Stolek a rozličné karetní hry jsou Vám k dispozici.

Časté výtvarné zpodobnění hráčů karet svědčí o tom, že i malíři měli k této hře kladný vztah. Anebo je zajímala vášeň hráčů v nálevnách různých dob i kategorií? A podobně, jako se karty dostaly na obrazy, vyzdobila postupně rozličná vyobrazení různé karty. Některá jsou tradiční, jiná příležitostná.

Společnými silami – tak by se dala charakterizovat příprava výstavy, kterou jsme měli tu čest uspořádat díky vášnivému sběrateli Pavlu Langrovi, z jehož sbírek pochází většina vystavených předmětů. K nejzajímavějším exponátům patří ručně malované legionářské karty z doby 1. světové války. Každá karta s vlasteneckými motivy je originálním vyjádřením touhy po domově. Žaludový král je vyobrazen jako král Gambrinus na soudku Prazdroje jako jednoho ze silných symbolů vlasti. Vystaveny jsou i naše „kousky“ z Pivovarského muzea odkazujícími k pivu a pivovarnictví. Nechybí ani hrací karty Pilsner Urquell, Kozel a Gambrinus, grafiky a obrazy s karetní tematikou.  Dokumentace pivní kultury je naším posláním a karty jsou jedním z jejích typických projevů.

Výstava probíhá od 23. 3. 2023 do 14. 5. 2024 v Pivovarském muzeu v Plzni. Vstup na výstavu je součástí vstupenky do Pivovarského muzea v Plzni.

A POZOR! Výstava se může pochlubit i záštitou prezidenta Památkové komory ČR!

Vstupné

Upozornění

V souladu s nařízením Ministerstva zdravotnictví jsou až do odvolání prohlídkové trasy a zážitkové programy pro veřejnost uzavřeny. Děkujeme za pochopení!

V případě dotazů nás kontaktujte na reservations@asahibeer.cz nebo na čísle +420 377 062 888 od pondělí do pátku v čase 9:00 – 17:00 hodin.

Nastavení soukromí

Zde můžete nastavit provolení pro jednotlivá Cookies.

Uložit