(Čeština) Výstava: KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH

Datum 23. 3. 2023 — 24. 4. 2024
Time (Čeština) 10:00 - (Čeština) 18:00
Admission (Čeština) 150 Kč, výstava je součástí vstupu do Pivovarského muzea
(Čeština) Pivovarské muzeum v Plzni
ERLEBNIS KAUFEN

(Čeština) Výstava: KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH

Leider ist der Eintrag nur auf Tschechisch verfügbar.

Karty a hospoda zkrátka patří k sobě! Nevěříte? Tak navštivte naši unikátní výstavu v Pivovarském muzeu v Plzni, kde vás o tom přesvědčíme! Na výstavě si budete moci prohlédnout obrazy s motivem karbaníků v hospodách, pivní korbele s motivem karet, samotné karty a mnoho dalších výjimečných předmětů, které ve Vás probudí touhu usednout ke karetnímu stolku a dát si partičku… Také to je na naší výstavě samozřejmě možné! Stolek a rozličné karetní hry jsou Vám k dispozici.

Časté výtvarné zpodobnění hráčů karet svědčí o tom, že i malíři měli k této hře kladný vztah. Anebo je zajímala vášeň hráčů v nálevnách různých dob i kategorií? A podobně, jako se karty dostaly na obrazy, vyzdobila postupně rozličná vyobrazení různé karty. Některá jsou tradiční, jiná příležitostná.

Společnými silami – tak by se dala charakterizovat příprava výstavy, kterou jsme měli tu čest uspořádat díky vášnivému sběrateli Pavlu Langrovi, z jehož sbírek pochází většina vystavených předmětů. K nejzajímavějším exponátům patří ručně malované legionářské karty z doby 1. světové války. Každá karta s vlasteneckými motivy je originálním vyjádřením touhy po domově. Žaludový král je vyobrazen jako král Gambrinus na soudku Prazdroje jako jednoho ze silných symbolů vlasti. Vystaveny jsou i naše „kousky“ z Pivovarského muzea odkazujícími k pivu a pivovarnictví. Nechybí ani hrací karty Pilsner Urquell, Kozel a Gambrinus, grafiky a obrazy s karetní tematikou.  Dokumentace pivní kultury je naším posláním a karty jsou jedním z jejích typických projevů.

Výstava probíhá od 23. 3. 2023 do 24. 4. 2024 v Pivovarském muzeu v Plzni. Vstup na výstavu je součástí vstupenky do Pivovarského muzea v Plzni.

A POZOR! Výstava se může pochlubit i záštitou prezidenta Památkové komory ČR!

Eintrittspreis

Warnung

Im Einklang mit der Verordnung des Gesundheitsministeriums werden auf Widerruf die Besichtigungen und die Erlebnisprogramme für die Öffentlichkeit geschlossen. Wir danken für Ihr Verständnis!

Ihre Fragen richten Sie bitte an die E-Mail-Adresse reservations@asahibeer.cz oder die Telefonnummer +420 377 062 888.

Privatsphäre-Einstellungen

Hier können Sie einstellen, welche Cookies Sie zulassen

Speichern