menu

Pivovarské muzeum

Prožijte příběh piva od starověku do současnosti

Přijďte se podívat na nejmenší džbánek na světě, pivovarskou laboratoř, gotickou sladovnu, … a poznejte v právovárečném domě z 15. století celou historii piva. Součástí prohlídky je ochutnávka piva 0,3 l Pilsner Urquell (pro dospělé).

Kam vás zavede naše trasa

Pivovarské muzeum v Plzni jako jediné odborné muzeum svého druhu v Čechách střeží legendu pivovarnictví, a co se týče pojetí i šíře expozice, údajně nemá ve světě konkurenci. Seznámíme vás s historií plzeňských hospod, ukážeme vám sladovnu, hvozd, valečku, ale i laboratoř nebo pivní kuriozity. Zjistěte všechno o pivu a pivovarnictví!

Pro školy navíc nabízíme speciální výukové programy o historii Plzně

Od starověku po současnost

Zajímá vás, z čeho se v minulosti pilo pivo a jak se připíjelo na zdraví? Chcete se podívat do dvoupatrových středověkých sklepů? Pivovarské muzeum odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Vezmeme vás do starověku, kdy se pivo pilo rákosem, do středověkých sklepů právovárečného domu z 15. století i autentické pivnice z počátku 20. století.

Poznejte, k čemu sloužila humna, hvozd či valečka

Jako zázrakem se dům, ve kterém sídlí Pivovarské muzeum, dochoval ve své původní podobě z 15. století. Díky tomu si zde návštěvníci mohou prohlédnout pozdně gotickou sladovnu, jejíž důležitou součást tvoří tzv. humna, kde probíhalo máčení a klíčení obilí. Na hvozdu se zastavoval proces klíčení obilí a valečka sloužila původně k uložení a předsoušení zeleného sladu – k tzv. válení.

Kuriozity

Přijďte se podívat na nejmenší džbánek na světě měřící 1 cm nebo obří korbel ze Sibiře. Milovníky techniky potěšíme modelem varny parního pivovaru, který je evropskou technickou zvláštností a je schopný produkovat třicet litrů piva v jedné várce.

Interaktivní prohlídka – Oživlé muzeum

Skupinám 10 a více osob nabízíme interaktivní prohlídku a průvodcem, během které mohou návštěvníci nejen obdivovat historická pivovarská zařízení a nástroje, ale na vlastní oči se přesvědčí, jak tato zařízení fungovala, a mohou si dokonce práci s nimi vyzkoušet.

Plzeňské historické podzemí

Přímo z Pivovarského muzea se můžete také vypravit na prohlídkovou trasu rozvětveného Plzeňského historického podzemí, unikátního labyrintu chodeb a sklepů. Více o prohlídce najdete na samostatných stránkách www.plzenskepodzemi.cz

Časy prohlídek

duben-září: 10:00-18:00
říjen-březen: 10:00-17:00

Cena prohlídky

Český jazyk Cizí jazyk*
Běžné vstupné Zvýhodněné vstupné** Běžné vstupné Zvýhodněné vstupné**
Pivovarské muzeum:prohlídka s tištěným textem nebo aplikací pro chytré telefony 70 Kč 50 Kč 90 Kč 70 Kč
Pivovarské muzeum:prohlídka s audioprůvodcem 100 Kč 80 Kč 120 Kč 100 Kč
Pivovarské muzeum:prohlídka s průvodcem (pro skupiny od 10 osob) 100 Kč 80 Kč 120 Kč 100 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + min. 1 dítě) 180 Kč - 220 Kč
Výukový program pro školy 40 Kč 40 Kč 70 Kč 70 Kč

*Cizojazyčná prohlídka zahrnuje služby průvodce v dohodnutém cizím jazyce a cizojazyčnou mutaci expozice ( ČJ, AJ, NJ).

**Děti od 6 let, studenti do 26 let, senioři nad 70 let, ZP, ZTP, držitelé HI YHA karty.

Při zakoupení vstupenky na dvě a více různých našich prohlídek získáváte slevu na vstupném 25%. Bližší informace najdete v podrobném ceníku (PDF).

Prohlídku je možné zarezervovat za příplatek 50 Kč/ osoba i mimo otevírací dobu.

Další informace o prohlídce

 • Prohlídku Pivovarského muzea lze absolvovat individuálně (bez průvodce):

  • s tištěným textem v češtině, holandštině, francouzštině, němčině, angličtině, čínštině, španělštině, italštině, ruštině
  • s aplikací pro chytré telefony a tablety se systémem iOS a Android v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, slovenštině, holandštině, španělštině, italštině, polštině, maďarštině
  • se zapůjčeným zvukovým průvodcem (audioguidem) v češtině, angličtině, němčině, ruštině, polštině, maďarštině, španělštině, holandštině, italštině, francouzštině

   

 • Délka prohlídky je 60 min.

 • Samostatní návštěvníci mohou bez rezervace absolvovat prohlídku kdykoliv během otevírací doby Pivovarského muzea s tištěným průvodcem, zvukovým průvodcem, tzv. audioguidem nebo s aplikací Muzeum piva pro chytré mobilní telefony a tablety se systémem iOS a Android. Libovolného průvodce si návštěvník může vybrat až z deseti světových jazyků.

 • Součástí prohlídky je ochutnávka 0,3 l piva Pilsner Urquell (pro starší 18 let). V souladu se zákonem o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi č. 37/1989 Sb. mladistvým do 18 let alkohol nepodáváme.

Prohlídka pro skupiny od 10 osob:

Prohlídka pro skupiny je možná rezervovat pouze pro počet od 10 lidí. Maximální počet lidí pro prohlídku je 25. Výklad lze objednat v češtině, angličtině, němčině, ruštině, francouzštině.

Pro mladší 18 let je vstup na standardní prohlídkovou trasu Pilsner Urquell povolen pouze se souhlasem a pod trvalým dozorem rodičů či jiné odpovědné doprovázející osoby starší 18 let a plně způsobilé k právním úkonům (např. učitele, průvodce).

Další nabídka pivovaru