menu
Kalendář akcí
4 květen
31 prosinec
2017

Výstava: Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty

Pivovarské muzeum v Plzni a nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj 10:00 - 17:00

Výstava Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty, pořádaná u příležitosti 175. výročí uvaření ležáku Pilsner Urquell, je připravena Archivem společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s. a Pivovarským muzeem v Plzni ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a Archivem města Plzně. Autorkou výstavy je Markéta Maškovská, známá autorka knihy Staré Plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo.

Výstava představí všechny oblasti týkající se pohostinství v Plzni z konce 19. a počátku 20. století. Mezi tématy jsou  zahrnuty i společenský a spolkový život v Plzni, výletní hostince, vinárny, kavárny, hotely a v neposlední řadě dvě velké a spolu související skupiny hostinští – štamgasti a stolní společnosti.

Hlavní část výstavy týkající se pohostinství obecně bude instalována ve výstavních prostorách Pivovarského muzea v Plzni, kde budou mimo jiné k vidění i jedinečné předměty ze soukromých sbírek potomků plzeňských hostinských jako třeba nádobí z historické hospody U Knoblochů nebo z restaurace Elektra. Zajímavostí bude například i brač (hudební nástroj plzeňského tamburaše) a noty s písničkou složenou a věnovanou hostinskému Tykvartovi z Doudlevecké ulice od jeho věrného hosta, karlovského hudebníka.

Druhá část výstavy bude  umístěna na nádvoří pivovaru Plzeňského Prazdroje. Zde budou vyprávěny, na výstavních panelech, příběhy významných historických plzeňských hospod a hotelů, které čepovaly pivo Pilsner Urquell v minulosti a čepují ho i dnes. Vystavené panely si budou moci návštěvníci prohlédnout kdykoliv v průběhu dne na veřejném prostranství pivovaru.

Menší část výstavy se rozšíří i do vybraných plzeňských hospod. Na následující deseti místech budou umístěné plakáty vyprávějící o historii těchto významných hospod, kde mohli Plzeňané vychutnávat slavný ležák Pilsner Urquell i v dobách minulých: Restaurace a penzion U Salzmannů, Sedmý nebe Morávka, Pivovarský šenk Na Parkánu, Restaurace Žumbera, hotel Central, Lobkowický šenk Řemenda, Restaurant U Malické brány, Jazz Rock Dominik Café, restaurace Belvedére, Švejk restaurant a pension TIVOLI.

 ZAJÍMAVÉ AKCE V RÁMCI VÝSTAVY:

  • Slavnostní zahájení výstavy dne 12. 5. 2017 od 17 hodin na nádvoří pivovaru

Slavnostní zahájení výstavy v pátek 12. května s bohatým doprovodným programem. Těšit se můžete na koncert Ivana Hlase Trio, dále vystoupí Jakub Kořínek a Katka Misíková, proběhne slavnostní naražení soudku Pilsner Urquell, soutěžit se bude o pivní ceny a pro návštěvníky akce budou připraveny pivní stany vybraných plzeňských hospod. Vstup zdarma

  • Panelová výstava na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj

Trvání výstavy: 4. 5. – 30. 9. 2017 na adrese U Prazdroje 7, Plzeň

Představí významné plzeňské hospody a hotely s tradicí, které čepovaly pivo Pilsner Urquell v minulosti a čepují ho i dnes, vstupné zdarma

  • Výstava v Pivovarském muzeu v Plzni

Trvání výstavy: 4. 5. 2017 – 31. 12. 2017 na adrese Veleslavínova 6, Plzeň (otevřeno: květen až září: 10-18 hod., říjen až prosinec: 10-17 hod.)

Výstava představí všechny oblasti týkající se pohostinství ve staré Plzni. Pomocí dobových fotografií a obrázků vypráví o době  konce 19. a počátku 20. století

  • Staré plzeňské hostince s Knihovnou města Plzně

Ve středu 7. 6. a ve středu 20. 9. 2017 od 16:30 hodin proběhne autorské čtení v Pivovarském muzeu v Plzni, Veleslavínova 6, Plzeň

Markéta Maškovská, autorka výstavy a knihy Staré Plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo, připravuje hned dvě čtenářská odpoledne o starých plzeňských hospodách.